Отказване на цигарите

Отказване на цигарите

Темата за отказването на цигарите е много популярна днес. На непушачите може да им изглежда странно какво толкова трудно има в това да спреш да пушиш – просто решаваш да спреш и готово. Но отказването на цигарите не е толкова просто. Който пуши го знае.

Голяма част от българите пушат цигари – по данни около 36,5% (около 2,9 млн.д.) от населението го правят. Доста голям процент. Нима те не знаят, че е вредно? Напротив, но отказването на цигарите не е лесно. Много от пушачите са се опитвали да го направят, някои успешно, други за известен период от време, трети без успех. Писателят Марк Твен се шегува мрачно: “Отказването на цигарите е лесна работа! Самият аз съм го правил хиляди пъти”.

Пушенето е вредно и това е ясно на всички. Ако сте пушач, е добре да се запознаете какви са последствията от това, за да съберете мотивация за отказване от вредния навик. Ако не сте и четете за обща култура, все пак не прескачайте тези редове, за да можете да помогнете на ваш близък или приятел, който има проблем с отказването на цигарите. Ето някои от уврежданията, които причиняват цигарите.

• Пушенето на цигари скъсява живота – броят на хората, които умират от болести, причинени от пушене е по-голям от тези, които умират от рак на гърдата, СПИН, катастрофи и зависимости към наркотици.

• Проблеми със забременяване и раждане – жените пушачки забременяват по-трудно – плодовитостта им е намалена с около 30% спрямо непушачките. Да не говорим колко вредно е това за плода! Пушенето по време на бременност често причинява усложнения с износването и раждането, както и здравни проблеми на бебетата “пушачи”.

• Пушенето повлиява негативно на потентността на мъжете.

• Води до увреждане на слуха и зрението.

• Зъбите пожълтяват, косата може да опада.

• Пушенето е причина за минимум 30% от всички видове рак. Какво остава тогава за рака на белия дроб!? В 90% от случаите с рак на белия дроб болните са тютюнопушачи.

• Вероятността да се развие остеопороза при пушачите е по-голяма. Плътността на костите на им намалява, по-лесно се чупят и им трябва повече време, за да се излекуват.

• Пушенето на цигари е един от най-големите фактори за развитието на сърдечно-съдови заболявания, а един на всеки три смъртни случая се дължи на такива заболявания. Пушенето кара сърцето да бие по-бързо, повишава кръвното налягане, стеснява артериите и в крайна сметка причинява инфаркти и инсулти, които при пушачите са 2,5 пъти повече отколкото при непушачите.

• Състарява кожата; увеличава вероятността от развитието на псориазис.

• Цигарите намаляват устойчивостта към бактериите, които причиняват язва на стомаха.

И още куп други болести и увреждания може да си докарате чрез пушене. Пита се какъв въобще е смисълът от цигарите…

Тези факти не ви ли наведоха на размисъл към отказване на цигарите поне малко? Представете си само какво се случва с тялото ви, докато си внушавате, че по този начин го карате да се чувства по-добре!

Алтернатива на пушенето на цигари са никотиновите дъвки, таблетки и лепенки. За тях можете да чуете разнородни мнения – както, че са чудодейни, така и че няма никакъв ефект от тях. Съветваме преди да прибегнете до такива средства, да опитате с Воля. Друг начин няма. Колкото и да се тъпчете с никотинови дъвки, ако нямате вътрешна мотивация и не сте осъзнали ясно целта си, едва ли ще постигнете траен ефект. Да не говорим, че това продължава да влияе негативно на джоба ви. Според данни от проучване на австралийски учени никотиновите заместители не работят толкова ефективно, колкото добрата стара воля.

Цигарите са един вид наркотик (като всеки друг препарат или средство, към което човек привиква, а отказването е много трудно) макар и легализиран. Заедно с алкохола никотинът попада в списъка с психоактивни вещества на Световната здравна организация въпреки нагласите на нашето общество. Те имат доста защитници и никой не смята пушачите за наркомани. Към тях се развива по-бавно зависимост – за около две години и съответно една от най-силните. Мотивите за първото запалване са различни, най-често се почва още от пубертета. Подрастващи запалват с цел да бъдат “като другите”, защото са в компания, от притеснителност – например, не знаят какво да правят с ръцете си, желание да изглеждат по-зрели смятат, че ги успокоява и отпуска и др. След това им харесва или просто свикват. Парадоксалното е, че успокоението, което пушачите усещат, когато пушат, е чувство, което непушачите усещат постоянно, както казва Алън Кар, автор на световния бестселър “Не пуша вече”. Кар споделя, обратно на разпространеното схващане, че пушачите не изпитват удоволствие от пушенето. Поредната цигара само задоволява симптомите от абстиненцията на предишната цигара, като това създава само още повече абстиненция (физическа зависимост – причинява химически изменения в мозъка и нарушава хомеостазата в организма и се проявява под формата на различни негативни усещания ( психични и физиологични). Доста хора са отказали цигарите само след прочитане на неговата книга.

Заради никотина мозъкът отделя повишено количество от хормона допамин. Допаминът играе важна роля за формиране на емоциите, мисленето и усещанията за удоволствие и болка, затова отказването на цигари е трудно и първите седмици може да бъде съпроводено с много негативни усещания- безсъние, раздразнителност и др.

Когато пушите цигари не вредите само на себе си. Останалите около вас са “пасивни” пушачи и за тях цигареният дим е не по-малко вреден. Натравяте дробовете на любимите си хора. И не само като пушите в едно помещение с други хора им вредите. Японски учени направили следния опит – наблюдавали движението на вдишвания и издишвания въздух на пушач с помощта на вещество, което оцветява цигарения дим и той се следи със специална техника. Резултатите били впечатляващи. Мъжът изпушва една цигара на терасата и след това влиза обратно в стаята. Оцветеният въздух излизал на вълни от устата на човека и само след минути се наблюдавало как дробовете на близките му- жена и две малки деца започнали да се пълнят със същия оцветен дим. Това се случва и при пушенето на обикновени цигари, само че тогава този дим е невидим. В продължение на няколко часа въздухът, който се издиша след изпушване на една цигара е изключително вреден.

В йогата има интересно обяснение защо хората прибягват до цигарите. Едно от основните определения на йога е “спиране на ума”. Става дума за естествената потребност на човека от ритъм, за уравновесяване на човешкия ум. Кога най-често човек запалва цигара? Когато е неспокоен, ядосан, напрегнат. Основното дишане в йога се състои от четири фази – вдишване, задържане на въздуха, издишване и задържане без въздух. Когато се задържа въздуха се усеща чувство на облекчение, един вид спиране на ума. Опитайте и без да владеете сложни техники и да сте се упражнявали, можете да усетите ефекта на успокоение. Нещо подобно се случва и с цигарите. Според йога основна, но и неосъзната причина за пушенето е в това, че чрез него човек несъзнателно изключва ума си. При краткотрайното задържане на дима се постига краткотрайно успокоение и изключване, но за сметка на безсмислено тровене. Можете да опитате в продължение на 20 минути само да имитирате пушене – т.е да задържате дъха си. И ще усетите кое всъщност ви успокоява – пушенето или задържането на дъха. Не пречи да опитате, макар и първоначално да гледате скептично на този съвет. Звучи много просто, но ако този прост съвет се разпространява какво би се случило с никотиновите компании? Биха фалирали.

Христо Илиев казва по този въпрос: «Ако човечеството има шанса да оцелее, след 100 или 200 години, ще гледа с недоумение на тъпата ни упоритост методично да се самоубиваме с цигари, алкохол или наркотици. Ще гледа може би със същото недоумение, с което ние гледаме към средновековната Инквизиция, изгорила и обесила хиляди хора буквално за глупости. Не, не съм прав. Недоумението им ще бъде още по-голямо, защото инквизицията е измъчвала други хора, а сега инквизицията е доброволна,тя е в самите хора.»

Освен, че цигарите са вредни (също както и алкохола и наркотиците), няма смисъл човек да робува на определен навик. Зависимостта превръща човек в роб на порока. А това не говори добре за него. В много “бели” държави пушачите са възприемани като втора категория хора. А пък алкохолиците и наркоманите въобще не ги броят за хора. Ако някой не може и един ден без цигара с кафе или алкохол? Трябва човек да управлява навиците си, а не те него. Дали си роб на някого или нещо – няма голям разлика. Без значение от образованието. Цигарите са средство за бягане от действителността и напрежението.

Ето някои съвети за отказване на цигари:

• Някои ще ви посъветват да ги откажете изведнъж и да не запалвате повече. Други ще ви кажат, че това трябва да стане постепенно. И понеже говорим за вътрешна осъзнатост и мотивация, трябва да се замислите кой от двата начина би бил по-подходящ за вас. Въпреки, че ако пушите по няколко кутии на ден, да ги спрете изведнъж изглежда непосилно. Нужна е огромна воля, но не е невъзможно.

• Както ни е известно, когато трябва да свършим нещо, най-“добрият” начин да не го направим, е да започнем да го отлагаме. Отложете първата цигара за деня с един час. Старайте се да отлагате всяка следваща с 5, 10, 15 минути, колкото може повече.

• Опитайте се всеки ден да намаляте количеството на изпушваните цигари, като планувате от сутринта колко цигари ще изпушите този ден – това създава чувството, че контролирате положението. Докато стигнете до 7 цигари на ден. Тогава обявете ден първи за пълно отказване.

• Преди да насрочите ден за пълно отказване, насрочете няколко пъти само по 1 ден без тютюн. Радвайте се и на малките постижения!

• Напоследък все по-популярно средство за отказване на цигарите е електронната цигара. На пазара има различни марки на различни цени. Общото е принципа, на който работят - с помощта на нагревател се изпарява течност от пълнителя, която съдържа минимално количество никотин. В крайна сметка вие пак издишате мъгла, но тя е водна пара, която не пречи на околните. С нейна помощ може постепенно да се постигне отказване на цигарите и да се притъпи никотиновия глад.

• Има групи за помощ при отказването на цигарите. Те наблягат и на друг метод – помощ от околните.

• Съвет е и да спрете кафето сутрин – така ще се развали «двойката» кафе + цигара. По този начин се ограничава желанието да запалите цигара по навик.

• Полезна идея за джоба– спирате отведнъж да пушите, а парите, които отделяте обикновено за цигари слагате в специално предназначена за тази цел касичка. Още един стимул за отказване на цигарите - да си купите нещо със събраните пари.

• Голям психологически ефект има да сложите листче, на което пише “След Малко” в целофанчето на кутията с цигари. Всеки път, когато посегнете да запалите, ще го прочитате и ще се отказвате да запалите.

• Замислете се какво губите, докато пушите – здраве, красота, свеж дъх, време, пари. А какво печелите? Нищо, освен абстиненция.

• Идея на американски учени е, ако решите да отказвате цигарите постепенно, преди да ги откажете окончателно, да си купите цигари от марка, която не харесвате. И не си купувайте цигари на стекове..

• Старайте се да не вдишате дълбоко дима и да дърпате по-рядко от цигарата.

• Не пушете автоматично. Пушете само тези цигари, от които наистина не можете да се въздържите.

• Когато сте намалили цигарите до 3-4 на ден, не си внушавайте, че сте непушач!

• Пушете една цигара на две половинки.

• Спортувайте, практикувайте любимите си занимания (без пушенето) и се старайте да запълвате времето си с приятни и полезни дейности. Особено, когато почувствате нужда да запалите.

• Заговори се, че в България ще се въведе нов метод за отказване на цигарите. Нарича се IQS (I quit smoking). Методът на лечение за отказване на цигари се състои в стимулирането на определени точки от ушната мида с помощта на електроимпулси от специален апарат за рефлекторен анализ. Обяснява се с факта, че всяка от тези точки е свързана с определени части от тялото. След терапия до 1 час желанието за пушене на цигари намалява драстично.